Дров’яний камін власноруч

Дров’яний камін – це вогнище з відкритою топкою, який несе декоративну і опалювальну функцію. Сьогодні дров’яні каміни прийнято вважати одними з найпрестижніших багатофункціональних елементів інтер’єру. Щоб облаштувати камін  на дровах своїми руками необхідно дотримуватися певних технологічних правил і нормативів. Як правило, каміни з опаленням дровами рекомендується зводити в приватних будинках і на дачах. Починати зведення дров’яного каміна власноруч необхідно з ретельної розробки проекту. Потрібно скласти хоча б звичайне креслення, яке надалі допоможе в процесі зведення цього пристрою. В першу чергу слід визначитися з місцем розташування дров’яного каміна в приміщенні. Найкраще місце для будівництва дров’яного каміна – це несуча фасадна або внутрішня стіна або кут, в якому перетинаються дві несучі стіни. Головне, не розміщуйте вогнище в місці, що продувається протягом або біля сходового маршу. Небажано будувати його також навпроти віконних прорізів. Розміри вогнища залежать від співвідношення його параметрів до обсягу приміщення. Щоб дров’яний камін не був причиною задимленості кімнати і мав гарну тепловіддачу, потрібно ретельно розрахувати співвідношення між шириною порталу, висотою топки і глибиною топливника.

Конструкція каміна

Звичайно камін складається з димової труби і топливника. Не можна робити топливник занадто глибокий, бо в кімнаті буде недостатньо тепла. Усередині каміна, там, де топливник з’єднується з димарем, встановлюють газовий поріг. Його функція полягає в запобіганні перепаду потоку повітря, що надходить в камін, і перешкоджанні вильоту з топки іскор. Завдяки регулюванню повітряного потоку, яке здійснюється цим порогом, сажа та дим не будуть потрапляти в приміщення. Ширину порогу конструюють відповідно до ширини димової труби, або роблять трохи більше. Буде достатньо перевищення в 1-2 см. Газовий поріг не повинен звужувати димову трубу, щоб уникнути задимлення, він зводиться строго горизонтально. Дров’яні каміни мають відносно слабку тягу. Тому над ними встановлюють ковпаки, в яких накопичується дим, щоб через якийсь час вивести його назовні.

Фундамент для каміна

Спочатку слід побудувати фундамент (основу) для дров’яного каміна. Для цього готують котлован глибиною приблизно 50-60 см, і вистилають дно шаром гравію. Поверх гравію (щебеню) засипають пісок і заливають зверху цементний розчин. Основу роблять нижче рівня підлоги орієнтовно на 10 см. Перед тим як будувати камін, між фундаментом будинку і основою каміна прокладають два ізоляційних шари руберойду.

Цегляну кладку дров’яного каміна роблять з вогнетривкої цегли гарної якості за допомогою кельми, обов’язково заздалегідь замочивши камінь у воді (хоча б на добу). Розчин для облаштування топливника і димозбірника, який роблять з глини і піску, вирівнюють рукою, а потім витирають надлишки, роблячи кладочку поверхню більш рівною і гладкою. Щоб досягти рівного ухилу задньої стінки, в неї заздалегідь вмуровують екран, а склепіння вогнища викладають з цегли за допомогою ступеневої напуску.

Камінну полицю, як один з основних елементів зовнішньої конструкції каміна, можна викладати різної форми або виготовляти з різних матеріалів. Слід пам’ятати, що її обов’язково потрібно заздалегідь захистити від зайвого тепла, за допомогою внесення в конструкцію каміна додаткових шарів каменю, цегли або бетону.

Так як зробити дров’яний камін самостійно непросто, слід постійно дотримуватися складеного креслення. Щоб вогнище було довговічним і міцним, потрібно стежити за горизонтальністю кладки, геометрією кутів і пропорційністю габаритів. В обробці каміна можна використовувати натуральні й штучні облицювальні матеріали: мармур, доломіт, кераміку або граніт.  Дотримуючись цих рекомендацій, можна швидко і якісно самостійно облаштувати у своєму будинку надійний і довговічний дров’яний камін. Увага! Зводити конструкцію потрібно з дотриманням норм пожежної та технічної безпеки.

Читайте на нашому сайтi: