Оздоблення квартири (вибір кольору)

Обладнання житла є постійно діючим виховним чинником. Від того, що оточує людину, які меблі, посуд, одяг, якими він користується, як прикрашені стіни, залежить формування його емоцій, естетичних смаків і суджень. Інтер'єр житла і речі впливають не тільки на естетичні погляди людей, вони активно впливають також на психологію і морально-політичне погляд.

Колір в оселі
З його допомогою можна досягти високої художньої виразності інтер'єру, він допомагає створити найбільш сприятливі умови для життя і діяльності людини, її здоров'я і настрою.

Кольори бувають теплі і холодні. До теплих відносяться червоні, помаранчеві і всі схожі, в яких вони переважають; до холодних – сині, голубі і вся група синьо-зелених і синьо-фіолетових тонів. Зелені кольори, коли в них більше синього – холодні, а жовтого – теплі. Кольори поділяються також на хроматичні і ахроматичні. До хроматичним відносять жовті, червоні, сині кольори та їх відтінки, до ахроматичних – сірі, білі і чорні. Помічено, що теплі інтенсивні кольори здаються більш близькими.

Їх називають виступаючими. Холодні кольори здаються більш далекими, тому й отримали назву відступаючих.

Колорит – співвідношення всіх кольорів, що входять в композицію. Визначається він домінуючими кольорами близьких відтінків. Гармонія – закономірне поєднання кольорів, що сприяє їх високої художньої виразності. Є два види гармонії – нюансную і контрастна.

Нюансную гармонія характеризується відсутністю сильних контрастів квітів по їх светлоте і насиченості, хоча в якийсь не ¬ значною мірою контраст і присутній. Вона характерна для спалень, дитячих та кімнат для старшого покоління.

Контрастна гармонія, яка характеризується зіставленням яскравих холодних і теплих кольорів, може застосовуватися у загальних кімнатах. Потрібно враховувати, що контрастна гармонія швидко стомлює і погіршує психологічний стан людини. Тому необхідно, щоб яскраві хроматичні кольори врівноважувалися, приглушається ахроматичними (сірими, чорними, білими). Так, яскраві червоні крісла вимагають спокійного врівноважує фону, який створюють світло-сірі стіни, сірий ворсистий килим, світло-сіра або золотистого кольору штора.

Певні кольори і їх поєднання можуть викликати у людини радість, смуток, занепокоєння або меланхолію. Червоний колір створює піднесений настрій, але разом з тим дратує, швидко стомлює нервову систему, знижує працездатність. Під його впливом підвищується кров'яний тиск, прискорюється ритм дихання. Тому він не рекомендується у великих кількостях для житлових приміщень.

Помаранчевий колір сприяє гарному настрою, створює святкову атмосферу.
Жовтий відрізняється ясністю, свіжістю, стимулює зір і нервову систему. Зелений – колір листя і трав – налаштовує на спокійний лад, схиляє до відпочинку. Під його впливом знижується кров'яний тиск, підвищується сприйнятливість слуху. Він найбільш сприятливий для людини.

Блакитний колір з усіма його відтінками створює враження простору, глибини і прохолоди. Він заспокоює нервову систему, підвищує працездатність більше, ніж зелений, сприяє зниженню тонусу м'язів і кров'яного тиску. Цей колір особливо сприятливий для людей з підвищеною нервовою збудливістю.

Фіолетовий колір налаштовує на меланхолійний лад, на роздуми. Однак він не стільки заспокоює, скільки розслабляє психіку і тому швидко стомлює людини.

У кожній оселі є досить багато колірних елементів: стіни, підлога, тканини, меблі і т. п. Приступаючи до колористичного вирішення інтер'єру, необхідно насамперед розробити його детальний план, який потрібно реалізувати без відхилень.

Перш за все необхідно вирішити, якого кольору будуть стіни, що визначають загальний колорит композиції. Стіни – це фон для меблів і декоративних предметів (килимів, картин, завісок тощо) Спокійний фон надає меблів і декоративним предметам більшої виразності. Трафарет, накат або шпалери з схожим малюнком створюють строкатість і перевантаженість приміщення.

На вибір кольору для стін впливає орієнтація кімнат по сторонах світу. У кімнатах, орієнтованих на південь, найбільш бажаними кольорами для стін є холодні – блакитний і зелений зі всіма їх відтінками, що створюють враження прохолоди. Для кімнат, орієнтованих на північ, рекомендуються теплі – золотисті, рожево-жовті; жовто-зелені кольори, що створюють ілюзію сонячного світла і тепла.

Підбираючи кольори для стін, потрібно враховувати освітленість кімнат, тому що навіть при південній орієнтації вони можуть бути темними із-за маленьких вікон або з-за того, що вікна закриті будинком, деревами, що стоять дуже близько від них. У таких випадках чим темніше кімната, тим світліше повинні бути стіни.

На колір стін відчутно впливає відбитий колір. Якщо, наприклад, перед вікнами є дерева, газон, він буде зеленуватим, якщо червона цегляна стіна – червонуватим і т. п. Щоб відбитий колір не впливав негативно на колір стін, тональність їх повинна відповідати тональності освітлення. Потрібно уникати також неспокійних сполучень так званих додаткових кольорів, наприклад, червоного і зеленого, жовтого і блакитного.

Виступаючі і відступаючі кольору можна використовувати так, щоб за їх рахунок приміщення зрітельно збільшилася або зменшилася, створилася ілюзія простору або тісноти. Наприклад, невелика кімната, стіни якої пофарбовані в світло-блакитний колір, буде справляти враження більш просторої. Якщо стіни цієї ж кімнати забарвити в червоний або інтенсивний оранжевий колір, вона оптично стане ще меншою. Виходячи з цього, в невеликих кімнатах стіни рекомендується фарбувати розбілений холодними приглушеними тонами (сіро-блакитний, сіро-зелений і т. п.), що створюють враження більшого простору. Орнамент, малюнок трафарету, накату або шпалер на стіні повинні бути дрібними, не яскравими.

Сторінки: 1 2

Читайте на нашому сайтi: