3 правила сходинок для ганку

Сходинки для ганку – це не просто елемент екстер’єру, але основа безпечного і комфортного входу і виходу з будинку в будь-який час року і в будь-який сезон.
Грамотно розрахована крутизна сходи дозволяє комфортно підніматися і спускатися, не ризикуючи спіткнутися або «зісковзнути» зі сходів в мороз.

stupeni-derevo

Ухил сходів

Золотим стандартом є співвідношення висоти сходового маршу до горизонтальної проекції в діапазоні від 1: 2 до 1: 1,75, це правило необхідно пам’ятати, що зробити вхідні сходи.

У будь-якому випадку ухил не повинен перевищувати 30 градусів, інакше користуватися сходами буде і небезпечно, і незручно.
Варто також захистити від опадів за допомогою надійного козирка, що повністю закриває ганок та сходи (що, як правило, враховується в проектуванні будь-якого будинку).
Що ж стосується ступенів, тонкий шар мряки або льоду залишатиметься на них в будь-якому випадку просто в силу попадання частинок вологи.
Тому з ухилом самих ступенів краще не експериментувати, інакше ви тільки збільшите шанс посковзнутися.

Розміри ступенів ганку

Оптимальною вважають ширину, при якій людина може повністю поставити ступню на щабель з невеликим запасом. Але в будь-якому випадку цей параметр не повинен бути менше 25 см.

Рекомендована висота ступеня – в межах 12 – 20 см (найбільш поширена висота – 14 – 17).
Важливо, щоб усі щаблі були однаковими по ширині і висоті.
Загальна висота сходів вважається від висоти цоколя. Розділивши цю величину на зручну висоту східців ганку, ви отримаєте кількість ступенів в сходах.
Варіюючи висоту і ширину щаблів у межах комфортного і безпечного діапазону, можна розробити кілька десятків проектів для одного і того ж будівлі.
Якщо до будинку прилягає частина ділянки з великим перепадом рельєфу, правильно розрахована довжина сходів дозволить приховати цей недолік.

Матеріали: плитка для щаблів ганку і клінкерні щаблі

Основними критеріями вибору матеріалу з яких можна зробити вхідні сходи є довговічність і високий коефіцієнт тертя (чим вище даний параметр, тим менш слизькими будуть ступені).

Дерев’яні східці – найпоширеніший варіант (особливо для брусових і рублених будинків). Як правило, подібний вибір обґрунтований невисокою вартістю. Але економія на перевірку виявляється досить умовною.
Насамперед, дерево легко стирається, тому для організації більш-менш довговічною сходів необхідно придбавати деревину твердих сортів (більш дорогу).
На передню кромку ступенів рекомендується додатково встановити металеві куточки, а це ще одне джерело додаткових витрат.
Дерев’яні східці варто пам’ятати що, дерево найбільш вразливе для агресивних атмосферних впливів – опади і мороз впливають не тільки на зовнішній вигляд ступенів, але і на довговічність.
Тому для того, щоб сходи не почала гнити або поступово розтріскуватися, необхідно додатково обробити її спеціальними складами – мінеральним маслом для елементів, що стикаються з землею; бітумною мастикою і гарячою оліфою для відкритих поверхонь.
По-третє, дерево є благодатним середовищем для розмноження мікроорганізмів і харчовий «базою» для багатьох видів комах. Тому обробка антисептиками і засобами від комах також є обов’язковою.
У підсумку вартість дерев’яних сходів значно підвищується, а довговічність і надійність все одно залишаються невисокими.
Сходинки для ганку з бетону і кам’яні дещо дорожче при зведенні, але куди дешевше в експлуатації, що в цілому зрівнює підсумкову вартість. Кам’яні (з керамограніту) практично невразливі для погодного впливу і довговічні.
Бетонні сходи додатково підтримуються арматурою, з якої збирається базова конструкція ходів. Крім того, обидва види матеріалу абсолютно нецікаві комахам  та плісняві.
У будь-якому випадку, який би матеріал ви не вибрали, на зимовий час рекомендується або укладати на вуличні ступені спеціальний нековзний килимок, або організувати електричний обігрів сходинок.

Читайте на нашому сайтi: